ГоловнаНовиниБез категоріїФінансова автономія і доброчесність у школі: поради й інструменти від Офісу доброчесності НАЗК

Фінансова автономія і доброчесність у школі: поради й інструменти від Офісу доброчесності НАЗК

09 Лютого 2023

Як розвивати фінансову автономію в школі й творити доброчесне освітнє середовище. Про це освітянам деокупованої Великодимерської громади Київщини розповіла команда Офісу доброчесності Національного агентства з питань запобігання корупції під час семінару, який організувала громадська спілка “Ре:Освіта”. 

У першій частині семінару представниця команди Офісу доброчесності НАЗК Альона Хилько познайомила освітян  діяльністю Офісу, його ініціативами й проєктами. Зокрема, йшлося про просвітницький проєкт “Прозора школа”. Його мета – допомогти школам якісно трансформувати освітнє середовище й запровадити навчання з антикорупції та доброчесності.

У межах цього проєкту було відібрано 16 шкіл з усієї України. Під час першого етапу проєкту, який стартував у вересні 2022 року, освітяни проходять тренінги, відвідують вебінари, слухають лекції від експертів, присвячені антикорупції і доброчесності. 

Більше дізнатись про проєкт та пройти профільний курс можна на сайті Офісу доброчесності.

Також вони отримали матеріали й інструменти для проведення уроків та позакласних занять. Серед них – антикорупційна “Мафія“, посібник “Нариси про доброчесність” для 5-9 класів, комплект матеріалів “Антикорупційні уроки“ для 9-11 класів, інтелектуальна гра “Що? Де? Коли?”. 

Із цими та іншими інструментами можна ознайомитися за посиланням. 

Також працює безкоштовна платформа, де вчителі можуть пройти курси з доброчесності й антикорупції та отримати сертифікат. Школи, які беруть участь у проєкті, зараховують ці курси педагогам як підвищення кваліфікації. 

Наступний етап проєкту передбачає розроблення й впровадження “Золотого стандарту” – комплексних рекомендацій для функціонування закладів середньої освіти на засадах прозорості, відкритості та доброчесності. 

У другій частині семінару Альона Хилько розповіла про перехід закладу до фінансової автономії, а також поділилася досвідом і практичними моментами зі свого директорського життя: 

  • фінансова самостійність має як свої переваги, так і ризики. Тому директорам  мають допомагати компетентні бухгалтери, а також заступники. Адже автономія дає право делегувати і мати в своєму арсеналі тих фахівців, які зможуть злагоджено і ефективно працювати.
  • завдяки автономії школа отримує “зелене світло” у прийнятті рішень. Так, школа сама вирішує, де краще зробити ремонт, які саме парти слід закупити та інше. Адже не всі в управлінні освіти цікавляться тим, що саме потрібно школі, і не всі директори можуть належно обґрунтувати потреби свого закладу.
  • автономія дає можливість спростити певні тендерні моменти, процедурність, при цьому цілком діяти в правовому полі. Тим паче, коли йдеться про конкретний заклад освіти, з конкретною кількістю дітей.
  • важливими є розуміння і підтримка в колективі, ефективна комунікація з усіма учасниками освітнього процесу, взаємоповага, взаємодовіра.  

Захід проходив у межах проєкту «Підтримка доступу до освіти на деокупованих територіях Великодимерської громади Броварського району Київської області», який реалізовується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».