ГоловнаНовиниБез категоріїЯк ефективно налаштувати освітній процес в умовах війни: досвід Київської гімназії східних мов №1 (матеріали)

Як ефективно налаштувати освітній процес в умовах війни: досвід Київської гімназії східних мов №1 (матеріали)

12 Грудня 2022
Оксана Проскура
Оксана Проскура, Київська гімназія східних мов №1

Гнучкі та варіативні форми організації освітнього процесу під час воєнного стану, оптимальний розклад, секрети змішаного навчання. Про це йшлося під час семінару, який організувала Громадська спілка “Ре:Освіта” для освітніх управлінців деокупованої Великодимерської громади. 

Під час семінару Оксана Проскура,  директорка гімназії, представила учасникам дієві кейси налаштування освітнього процесу, а також розповіла про ресурси, які допомогли вистояти в час війни і рухатися далі.

Пані Оксана має власний досвід подолання екстремальних викликів — безпосередньо напередодні повномасштабного вторгнення гімназія постраждала від серйозної пожежі.

Стратегічні настанови, які спрацювали:

  • Будувати і творити щось можна з тими, хто поділяє місію, візію, цінності закладу. За умов, що така філософія сформована в команді, тоді можна рухатися вперед і розвиватися.
  • Якщо у закладі сформовано певний дух, задано тон, тоді легше долати труднощі.
  • Шукати можливості для розвитку і співпраці, стукати в усі двері.
  • Підтримувати колег, створювати для них можливості для зростання.
  • Не розпорошувати стратегічні цілі — нічого не робити для галочки і для показухи.
  • Розбудовувати педагогіку партнерства.

Модель освітнього процесу, розклад, оплата праці вчителів

У гімназії навчається 1172 учні у 39 класах. Перед стартом навчального року педагоги провели опитування, щоб зрозуміти скільки учнів планує навчатись онлайн, а скільки — офлайн, оскільки укриття розраховано лише на 350 осіб.

Отримали дані — 30% учнів виявили бажання навчатись онлайн (частина з них перебувала за кордоном, частина — у Києві). Тому необхідно було розробити оптимальну модель навчання з урахуванням всіх факторів.

Складності додавало й те, що учні з 1 класу діляться на 3 мовні групи. Щоб зберегти вивчення мови з 1 класу, гімназія розробила нетипову освітню програму для 1-4 класів.

Напрацьована гімназією модель навчального процесу передбачає постійне очне навчання перших класів. Для решти класів у межах паралелей створено динамічні класи, які почергово навчаються очно чи дистанційно. Ці динамічні класи утворюються з урахуванням мови, яку вивчають учні.

Наприклад, тиждень навчаються 1, 2, 3, 4 класи. Вони навчаються за динамічним розкладом, при якому відбувається ротація утворених динамічних класів. Всі решта в школі навчаються за сталим розкладом, тобто онлайн.

Через тиждень — змінюються: 1 класи так і залишаються навчатися очно, 2–5 переходять на сталий розклад, тобто навчаються без динамічних класів онлайн. Натомість виходять 6-11 класи, які навчаються в динамічних класах очно чи дистанційно.

У випадку, якщо щось трапилося (тривога чи якась інша ситуація) – школа переходить на сталий розклад, за якого всі класи навчаються дистанційно.

Для учнів, які перебувають за кордоном, освітній процес організовується за індивідуальною освітньою траєкторією.

Для них передбачено розклад з індивідуальних годин у  другу половину дня. Вчителям цей розклад оплачується згідно з тарифікацією так само, як і уроки.

При цьому оцінювання цих дітей відбуватиметься два рази на рік: в кінці 1 семестру та наприкінці 2 семестру. Компоненти навчальної програми української складової діти вивчають з вчителями гімназії, компоненти програми, які вивчаються за кордоном (наприклад, мистецтво, фізкультура, математика) учням просто перезараховують (таким було рішення педради). 

Для злагодженої роботи вчителів використовують безкоштовний ресурс — онлайн фасилітаційна дошка.

Під час змішаного навчання особливо важливо ретельно продумувати план навчання наперед (хоча б на два тижні).

Для цього вчителі використовують кейс дистанційного уроку. Цей кейс адаптується як для синхронного (вчитель та учні працюють, як і на звичайному уроці в класі, так й онлайн, в режимі конференції), так і для асинхронного (учні працюють у власному темпі і в зручний для себе час) уроків. 

Для додаткової допомоги учням, у гімназії розробили й використовують “Навігатор учителя” для учнів 5-11 класів та “Маршрутний лист” для початкової школи. 

Це інструменти, що допомагають учням зорієнтуватися в процесі навчання. Адже чітко дають орієнтири — що вчити, де знайти, які очікувані результати. Тобто навіть за форсмажорних обставин дитині легше зорієнтуватися і пройти урок самостійно чи з допомогою дорослих.

Як альтернативу звітам у гімназії запропонували розробляти «інтелектуальний продукт». На відміну від звітів, це цікаво й допомагає вчителям систематизувати свою роботу. Вийти на такі продукти допомагає, наприклад, метод сфокусованої бесіди ОРІП (більше про метод — за посиланням).

Серед інтелектуальних продуктів, запропонованих учителями гімназії — лепбук «Паляниця», збірники з цікавими задачами про байрактари, курси за вибором.

Із презентацією Оксани Проскури можна ознайомитися за посиланням.

Захід проходив у межах проєкту «Підтримка доступу до освіти на деокупованих територіях Великодимерської громади Броварського району Київської області», який реалізовується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».