ГоловнаНовиниБез категоріїЯк налагодити освітній процес, коли частина шкіл зруйнована – ГС “Ре:Освіта” допомагає деокупованій Великодимерській громаді (МАТЕРІАЛИ)

Як налагодити освітній процес, коли частина шкіл зруйнована – ГС “Ре:Освіта” допомагає деокупованій Великодимерській громаді (МАТЕРІАЛИ)

09 Вересня 2022

Як вибрати оптимальну модель навчання, якщо освітню інфраструктуру частково зруйновано, розробити календарно-тематичне планування та налагодити співпрацю між колективами шкіл, які вимушено працюють разом в одному приміщенні. Успішно вирішити ці питання деокупованій Великодимерській громаді допомагає команда громадської спілки “Ре:Освіта”, перші тренінги пройшли 29-30 серпня 2022 року.

“Під час широкомасштабного вторгнення росії на територію України з 23 населених пунктів Великодимерської селищної територіальної громади 19 було окуповано. 5 закладів освіти зазнали  серйозних руйнувань. В одному з сіл громади – Богданівці – повністю зруйновано школу та садок, автобуси, якими до вторгнення підвозили дітей до цієї школи, також були знищені. В цих умовах, з одного боку, необхідно шукати можливості для відновлення, з іншого – поки інфраструктури немає, знайти спосіб, як навчати дітей. Допомогти громаді в цих питаннях і є нашою задачею”, – пояснила Лілія Гриневич, очільниця ГС “Ре:Освіта”, міністр освіти і науки України (2016-2019 рр).

Проведені тренінги об’єднали колективи Богданівської школи, що була повністю зруйнована, та Великодимерського ліцею, де тимчасово працюватиме колектив Богданівки до відновлення їхнього закладу.

“Під час тренінгів ми працювали у 4 групах, учасниками кожної з них були і вчителі, і адміністрація цих закладів. Кожна група працювала над перевагами моделі навчання, яку було обрано закладами, обирала на їхній погляд оптимальну та аргументувала для всіх. Таким чином колективи шкіл, які до цього ще не працювали разом, почали налагоджувати контакт  та у взаєморозумінні вибудовувати подальшу співпрацю”, – розповіла запрошений тренер, експерт із забезпечення якості освіти в проєкті “Підтримка урядових реформ в Україні” (SURGe)  Олена Ліннік.

Для структурування обговорення тренери роздали учасникам опорні чек-листи з основними питаннями, які колективи планують пропрацювати до початку навчального року. Зокрема, було пропрацьовано питання:

  • підготовка укриття;
  • кадрове забезпечення освітнього процесу на наступний рік;
  • управлінські процеси;
  • алгоритми переходу в укриття;
  • кібербезпека в умовах змішаного навчання;
  • організація позашкільної та позаурочної діяльності закладу;
  • організація харчування;
  • інклюзія;
  • ключові аспекти взаємодії з учнями та батьками.

“Нам дуже важливо було показати колективам двох шкіл, які вимушено опинилися на території одного закладу, що це не трагедія, а нові можливості, які в майбутньому допоможуть їм вийти на нову якість навчання та організацію освітнього процесу. Це має стати синергією, коли ефект від спільної роботи цих закладів може  якісно перевершити  ефект від роботи кожного окремо.У мене є свій досвід, коли в школі, де я є директором сталася пожежа ще до війни – це була важка стресова подія, але ми в результаті стали сильнішими і кращими. З нашої зустрічі вони пішли вже з моделлю змішаного навчання, за якою працюватимуть ці два колективи. Ми змогли спільно пропрацювати можливі ризики, які стосуються всього, починаючи з логістики і закінчуючи взаємодією. І найбільш цінно, що колективи двох шкіл працювали разом, побачили, що в них насправді мало протиріч і ця взаємодія може бути успішною”, – розповіла запрошений тренер, директор Київської гімназії східних мов № 1 Оксана Проскура.

Експерти проєкту продовжать допомагати закладам вирішувати проблеми, які виникатимуть протягом навчального року.

“Ми пропрацювали питання, що стосуються колективів шкіл, але є ще учні та батьки. Крім того, завжди практика вносить свої корективи в плани, тому ми від початку налаштовували колег, що вони мають бути готові до непередбачуваних обставин. Це природно, тому в ході навчального року ми допомагатимемо і з організацією дистанційного навчання, і з питаннями роботи з дітьми, які постраждали внаслідок окупації тощо”, – повідомив Вадим Карандій, менеджер проєкту.

Нагадуємо, що проєкт «Підтримка доступу до освіти на деокупованих територіях Великодимерської громади Броварського району Київської області» реалізовується за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного Фонду «Відродження».

З матеріалами до заходу можна ознайомитись тут: