ГоловнаНовиниМультимедійний контент для змішаного навчання – тренінг Юрія Гайдученка (конспект ч.1)

Мультимедійний контент для змішаного навчання – тренінг Юрія Гайдученка (конспект ч.1)

13 Лютого 2023

Тонкощі роботи з освітніми мультимедійними сервісами, секрети і поради їхнього успішного використання для змішаного навчання. Освітяни деокупованої Великодимерської громади Київщини пройшли серію тренінгів із використання освітніх онлайн сервісів, який організувала громадська спілка “Ре:Освіта”.

Під час першого тренінгу Юрій Гайдученко, вчитель української мови та літератури, експерт проєкту “Навчаємось разом”, представив учасникам цікаві мультимедійні інструменти, як-то спільна дошка Padlet, Classdojo, Classtime та інші. 

Пан Юрій покроково продемонстрував, як працювати із цими інструментами, поділився своїми секретами їхнього використання й розповів, у яких випадках ці сервіси краще застосовувати.

СПІЛЬНА ДОШКА PADLET

Це онлайн дошка для спільної роботи. Її можна використовувати, зокрема, як інструмент діагностики. Наприклад, почати тему можна із ЗХД-таблиці (знаю, хочу дізнатися, дізнався), накресливши у Padlet три відповідні стовпчики. На них учні «приклеюють» стікери зі своїми думками, відповідями.

Порада: на початку уроку перших двох колонок буде достатньо. Третю колонку краще додавати вкінці уроку чи наприкінці вивчення теми. Тоді ми отримаємо чесну відповідь, що учні знають. Адже при систематичному використанні цього інструмента, учні звикають, що це нормально писати про те, що ти нічого не знаєш з цієї теми і не соромитися цього. Таким чином ми вчимо дітей до саморефлексії в процесі навчання. Також вчимо їх чітко визначити, що хочеш дізнатися, аби наприкінці вивчення теми перевірити себе, чи знайшов ти відповіді на ці питання, чи допоміг тобі вчитель у цьому процесі.

Дуже важливо використовувати Padlet систематично. Тобто, наприклад, на першому уроці ми зберігаємо цю зроблену дошку, і наступний урок – розпочинаємо з демонстрації цієї ж дошки, чим візуально нагадуємо учням, що  саме вони занотовували минулого разу. Якщо ж тема вивчається протягом декількох уроків – доцільно повертатися до цієї дошки наприкінці кожного уроку, щоб учні могли додати щось до свого коментаря.

Для безкоштовного використання в Padlet доступні шість дошок. Однак при цьому є можливість зберігати й завантажувати на комп’ютер створену дошку у форматі pdf, і після цього її видаляти. Однак після видалення можна створювати нову дошку, і таким чином робити це безкінечно – це маленький лайфхак, як використовувати її безкоштовно постійно.

У Padlet також є опція для голосування – своєрідні реакції на стікери, які клеять учні. Якщо ввімкнути цю опцію – можна голосувати вподобайками, сердечками, зірочками, таким чином ставити оцінку. Учитель може виставити, скільки максимально балів можна отримати за кожен стікер. У цьому випадку Padlet використовується не як діагностувальний елемент, а як простір, де учні можуть ділитися своїми роботами. Наприклад, ілюстраціями чи виконаними творчими завданнями, і після цього можна попросити учнів прокоментувати або поставити вподобайки. 

Порада: краще почати з вподобайок. Адже якщо почати відразу з написання коментарів, то учні можуть написати будь-що на дошці. І коли вони раніше тут не працювали, то в них може виникнути бажання випробувати цей інструмент і побешкетувати. Тому правило домовленості має бути попередньо проговорено: чого ми точно не пишемо на спільній дошці, чого ми точно не прикріплюємо до спільної дошки. Також у налаштуваннях можна увімкнути погодження стікерів, коли вони перед публікацією перевіряються вчителем.

Покрокова інструкція роботи з Padlet

Спочатку слід зареєструватися на сайті https://uk.padlet.com/. Для цього можна використати електронну пошту або наявний акаунт Google.

Для того, щоб створити нову дошку, скористайтеся рожевою кнопкою «створити Padlet». Далі потрібно обрати тип спільної дошки, яку плануєте використовувати. Різниця між типами дошок Padlet – у якому порядку будуть збережені стікери, що будуть прикріплятися учнями і вчителем.

Перший тип – стіна 

Має вигляд блоків, і  стікери, які учні прикріплятимуть до спільної дошки, будуть розміщуватися крок за кроком. Хто першим прикріпив стікер, той стікер буде першим, потім  другий, третій, четвертий – і так в хронологічному порядку будуть збережені усі стікери. 

Другий тип – трансляція

Якщо необхідно перетворити урок чи його частини у своєрідній формі дискусійного чату – сторінка запитання-відповідь. Це дасть можливість створити такий форум – є перше запитання, і крок за кроком діти дискутують, ставлять свої запитання, міркують, висловлюють свої думки. І все це буде розташовуватися стрічкою в одній послідовності.

Розмістіть зміст рядками

Для цього типу дошки розташування стікерів буде схожим зі стіною, але при цьому вчитель зможе групувати схожі відповіді, змінювати послідовність стікерів тощо.

Полиця

Цей тип спільної дошки може бути використаний, наприклад, під час діагностування, коли ставиться запитання і необхідно всім учням швиденько дати відповіді. Або, наприклад, розтягнені у часі змістові запитання, на які слід давати відповіді протягом уроку. 

Наприклад, є 5 запитань уроку. Ви опанували якусь частинку теми, поставили питання, учні прикріпили відповіді на ці запитання. Далі опанували наступну частинку теми, написали на спільній дошці друге запитання – учні знову прикріпили відповіді. І так протягом уроку учні послідовно відповідають на всі 5 питань. 

Мапа 

Наприклад, для уроків географії, історії, можна завантажувати мапу і прикріплювати стікери до певної місцевості, про яку йдеться. Це хороший інструмент візуалізації.

Полотно

Цей тип використовується у випадку, коли необхідно групувати, перетягати, систематизувати відповіді учнів. Тобто учні щось набрейнштормили, а потім ми з цього створюємо якусь систему, ментальну карту.

Хронологія

Для уроків історії, літератури і не тільки. Тут на часовій  лінії, де є хронологія, на стікерах записані роки. Вмикаємо опцію коментування, і діти крок за кроком коментують зазначені події на цій спільній дошці.

Під час створення спільної дошки необхідно також її коректно назвати – це може бути тема уроку чи якесь питання. В описі до дошки можна написати певну інструкцію – що потрібно зробити учням ( Наприклад: 1. Прикріпити стікер. 2. Дати відповіді на запитання 3. Оцінити дві роботи однокласників). Також тут же є лінк на цю дошку, який слід скопіювати і надіслати учням. 

Шпалери – це фон спільної дошки. Це можуть бути однотонні кольори чи градієнтна заставка. Однак слід пам’ятати про кольорову гаму, щоб вона була не вирви око, щоб учні могли за цими кольорами нормально читати і працювати. Також можна додати власні шпалери, зображення зі свого комп’ютера. Або ж можна пошукати на сервісах стокових зображень, автори яких дозволили використовувати їх у публічному просторі. 

Для того, щоб урок був максимально інтерактивним і учні були більш активні, можна працювати таким чином: прикріпити питання на дошці, щоб учні дали відповіді. Після цього попросити учнів прокоментувати відповіді один з одним, або подискутувати, погодитися або не погодитися. Вмикаєте опцію коментування, учні попрацювали коментарі – далі ви закрили коментарі. Потім за необхідності – знову ввімкнули опцію коментування. Налаштування можна регулювати в будь-який момент використання платформи. Задавши параметри, слід обов’язково натиснути «зберегти», після цього закрити панель налаштування.

Для того, щоб поділитися з учнями спільною дошкою слід натиснути на вікно «пошерити». Після цього відкривається декілька варіантів:

  • скопіювати, натиснувши на скріпочку і надіслати учням у Google Клас; 
  • скопіювати і надіслати у Viber класу чи на пошту учням;
  • синхронізувати з Google Клас. Тобто автоматично додати дошку до конкретного класу. Для цього тут необхідно пройти верифікацію, тобто вибрати свої класи, які у вас є. І ця дошка з’явиться в обраному класі. 

Також, під час уроку в класі, посилання на дошку можна зашити в qr-код і вивести на екран. Учні з легкістю відскакують і відкриють цю дошку. 

ДОДАТОК CLASSDOJO

Цей безкоштовний інструмент найчастіше використовують для роботи у початковій школі. Він гарно підходить для організації уроку в процесі не тільки дистанційного, а й змішаного навчання, коли учні працюють у класі. 

Опанувати цей та інші інструменти допоможе курс «Бери і роби: дистанційне і змішане навчання» від ГС “Освіторія”. У курсі є детальні інструкції до кожного сервісу, лайфхаки і багато корисної інформації.

Особлива цінність додатку ClassDojo – це заохочення дітей до навчання, система мотивації. Адже тут можна візуалізувати учня в будь-якому образі. Це можуть бути монстрики, ельфи, тваринки, власні їхні фотографії, автоматичні аватарки.

Кейс із уроку української мови у 8 класі для теми «Синтаксис складного речення». Учні перевтілювалися в героїв «Гаррі Поттера», у кожного учня був свій образ. Завданням учнів було дійти до фіналу марафону: за змістом тексту «Гаррі Поттера» з усіх частин були побудовані різні мовні завдання і необхідно було кожному прийти на фініш. Такий квест був дуже цікавим для учнів, попри те, що кажуть, що ClassDojo краще використовувати у початковій школі.

Покрокова інструкція з використання ClassDojo

Інструмент зручний тим, що учні можуть використовувати його зі своїх телефонів. Їм просто потрібно зайти в плеймаркеті ClassDojo, натиснути опцію «встановити додаток» і ввести код класу від вчителя. 

ClassDojo – одна з найзахищеніших систем для роботи зі школярами, оскільки ви не зможете приєднати учнів до системи, поки батьки (батькам надсилається запрошення) не підтвердять, що вони дають згоду користуватися цим сервісом.

Учителю можна зареєструватися як з телефону, так і на комп’ютері. Реєстрація проходить за допомогою поля «обрати роль» – учні обирають свою роль, батьки обирають свою, якщо ви керівник школи – можете обрати свою школу. І коли вже будуть реєструватися вчителі, їм буде простіше обирати зі списку свою школу. 

Після створення облікового запису, відкриваються опції особистого кабінету.

Натиснувши в особистому кабінеті на знак «+» буде створено новий клас. Щоб додати до нього учнів, необхідно створити список класу. Можна це зробити вручну, а можна автоматично імпортувати список із документа на комп’ютері. Завантажений список можна змінювати –  в опціях класу можна редагувати клас, видаляти чи додавати когось, змінювати зображення. Наприклад, можна вибрати, який вигляд матимуть учні для конкретного уроку чи до якогось свята. 

Наприклад, під час новорічного квесту можна «перетворити» учнів на ельфів, які роблять добрі справи і заробляють бали для того, аби виграти фінальний квест. 

Після збереження обраних параметрів слід поділитися створеним класом з учнями. Можна поділитися лінком через Viber, пошту чи вивести qr-код на екран.

У додатку є портфоліо класу, де створюються завдання для учнів. Типи завдань можуть бути у вигляді текстових запитань, на які учням необхідно залишати відповіді, чи записати короткий відеоролик, намалювати малюнок, поставити літеру – варіантів багато. Для вчителів початкових класів, коли йде робота з каліграфією, можна створити робочий аркуш із шаблонами літер, за яким учням слід писати чи малювати. Підтягується конкретний шаблон, і таким чином створюється завдання для класу.

Ви можете призначати завдання як для всього класу, так і обрати конкретних учнів. Тобто якщо у вас є учні, наприклад які гарно встигають, і їм замало завдань, або навпаки учні, для яких треба зменшити кількість завдань, чи для учнів із особливими потребами, для яких треба адаптувати завдання.

У додатку є сторінка спілкування класу. Це зручно, оскільки  не потрібно використовувати безліч груп у Viber.

На цій сторінці можна щось написати учням, прикріпити фото підручника, створити запис відео, яке учні зможуть переглянути, коли у них буде можливість. У полі календаря можна залишити нагадування – про контрольну роботу, запланований тест, практичну роботу. Також є опція для повідомлень – персонального спілкування з батьками кожного учня. Батьки можуть бачити сторінку класу, а також успіхи тільки своєї дитини, діаграму успішності.

Коли ви з учнями випрацюєте систему мотиваційних інструментів, учні зможуть отримувати нагороди чи навпаки, застосовуватися своєрідні штрафні санкції за невиконане завдання, наприклад. І батьки бачитимуть, де дитина гарно працює, а де треба попрацювати краще. 

ClassDojo можна використовувати не тільки для дистанційного навчання, а і для роботи в класі. Коли вчитель демонструє дошку зі свого екрана, використовує додаток для автоматичного поділу учнів на групи, нагородження учнів за виконані завдання, використовує таймер для виконання завдань (на екрані дітям видно зворотний відлік) тощо. Також можна використовувати музику, наприклад для фізкультхвилинки чи зосереджувальна музика під час виконання творчого завдання. Один із інструментів, який учням дуже подобається – вимірювання рівня шуму, коли учні працюють у класі і щоб не було занадто шуму, шкала на екрані реагуватиме на підвищення звуку.   

У ClassDojo є також можливість використовувати готові шаблоні рішення історій, куди можна вставляти свої завдання. Можна обрати запропоновану тему – детективу, хелоувіну та інші. У Фейсбуці є сторінка освітян, які використовують Сlassdojo. У ній можнай знайти корисні поради, багато різних фактів про, те як чином використовувати ClassDojo.

Порада: щоб навчання не перетворювалося в суцільну гру, варто дозовано використовувати ClassDojo. Можна почати з невеликого проєкту в 5 уроків і подивитися, чи буде це працювати у вашому класі.

СLASSROOMSCREEN

Безкоштовний сервіс для організації онлайн уроку. 

Зареєструвавшись у цьому сервісі, ви можете створювати свій екран та використовувати його інструменти. Наприклад, є інструмент  «Світлофор». 

Коли червоний колір означатиме, що вправу закінчено, жовтий – час для спілкування у чаті, зелений – час для виконання завдання. Можна придумати свої правила.  Є також таймер зворотного відліку для виконання завдань, опція випадкового вибору, інструмент для опитування у вигляді голосувань смайликами, вікно для прикріплення відео з Youtube та інше.

У Сlassroomscreen зручним є те, що всі інструменти на дошці можна приготувати заздалегідь, і потім перетягувати їх на дошці.

CLASSTIME

Українська платформ, яка використовується для онлайн оцінювання. Її перевага в тому, що при опитуванні тут можна використовувати десять типів запитань – закриті, відкриті, на встановлення  відповідності, перетягування елементів тощо.  

Цей ресурс особливо корисний для того, щоб отримати зворотний зв’язок від учнів.

Порада: у випадку формувального тесту, щоб мотивувати учнів виконати завдання, запропонуйте  їм в цьому сервісі придумати собі нікнейм.

Після проходження учнями тесту, вчитель бачить онлайн журнал з відповідями учнів.  Червоним позначаються неправильні відповіді, зеленим – правильним, жовтим – завдання перевіряються вручну.

Крім того, сервіс можна використовувати не лише для швидкого оцінювання, а й для пояснення матеріалу. Коли в процесі пояснення ви будете відкривати відповіді. І все це все це відбувається у водному просторі і вчителю непотрібно використовувати додаткові сервіси. 

На відміну від Google форм, у Сlasstime ви можете комунікувати з учнями в процесі того, як учні будуть давати відповіді. Наприклад, вчителеві видно, що в учня виникають труднощі з певним завданням – він може залишити коментар чи поставити питання в цьому завданні.Також учні можуть ставити питання безпосередньо вчителю, а не на загал у чаті класу.

Корисні посилання від Юрія Гайдученка: 

  • Інтерактивна гра Kahoot (інструкція)
  • Як використовувати інтерактивний сервіс для формувального оцінювання LearnigApps:
  1. створення вправ:

2. створення колекцій:

  • Сервіс онлайнових опитувань Mentimeter (хмара слів, швидкі опитування):
  • Використання платформи Classdojo:
  • Проведення рефлексії:

Захід проходив у межах проєкту «Підтримка доступу до освіти на деокупованих територіях Великодимерської громади Броварського району Київської області», який реалізовується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».